نکاتی مهم برای خنک نگه داشتن خودرو در تابستان
نکاتی مهم برای خنک نگه داشتن خودرو در تابستان

خنک نگهداشتن ماشین در تابستان هم برای سلامت و ایمنی شما و هم برای سلامت خودرویتان مهم است. اما می‌دانید چگونه ماشین خود را در تابستان خنک نگه دارید تا موقع بازگشت به وسیله نقلیه‌تان، نگران مواجه شده با کوره‌ای از نور خورشید یا گرمای حبس شده و دم کرده نباشید! یاد گرفتن و رعایت کردن چند دستورالعمل ساده و آسان، می‌تواند به شما در خنک نگه داشتن ماشین در گرما کمک زیادی کند. در این صورت رعایت نکات نگهداری خودرو در تابستان علاوه بر سالم ماندن ماشین و اجزای داخلی آن، حداکثر راحتی را هنگام حرکت تجربه خواهید کرد.

امروز روش هایی رابه شـما می آموزیم تا در فصول گرم خودرو خودتان را خنک نگه دارید. خنک نگه داشتن خودرو در فصل هاي گرم یک دغدغه بزرگ اسـت، ماشین را پارک می کنید اما همیشه سایه نیست، برمی گردید و سوار خودرو میشوید و تجربه یک سونا خشک داغ را احساس می کنید. این یک مساله اذيت دهنده برای همه ی اسـت، اما امروز روش هایي داریم تا بتوانیم خودروی مان را تا حد امکان خنک نگه داریم.

خوشبختانه خودرو هـای امروزی از تجهیزات سرمایشی مجهزی بهره میگیرند اما بازهم تمهیداتی وجوددارد کـه بـه لطف آن‌ها می توان خودرو را در هوای گرم تابستان خنک‌تر نگه داشت.

علت هر چه باشد، ضروری است که منبع گرم شدن بیش از حد را پیدا کرده و آن را بر‌طرف کنید.
در ادامه با ( مجموعه تخصصی روکش ابراهیمی ) برند ECCCO همراه باشید تا به چند تکنیک برای جلوگیری از گرم شدن فضای داخلی خودرو اشاره کنیم.

 

مهم ترین راهکارهای خنک نگه داشتن خودرو

مهم ترین راهکارهای خنک نگه داشتن خودرو

1: از سایه بان یا آفتابگیر استفاده کنید

این روش برای خنک نگه داشتن خودرو ، امتحان شده است. این روش واقعاً برای خنک نگه داشتن ماشین شما در گرمای تابستان، میتواند تاثیر گذار باشد. هر موقع که بیش از چند دقیقه از ماشین خود خارج می شوید، یک آفتابگیر یا پارچه محافظ پنجره در محل مورد نظرتان قرار دهید. با قرار دادن آفتابگیر در شیشه عقب خودرو، می توانید داخل کابین را برای مدت طولانی حتی خنک تر نگه دارید.

2: از پوشش مناسب روی داشبورد استفاده کنید

یک روکش توری پارچه ای یا روکش های روشن می تواند تا حد زیادی به خنک نگه داشتن خودرو و فضای داخلی اتومبیل شما کمک کند. روکش های داشبورد معمولاً از وینیل ساخته می شوند و به همین دلیل، حساس هستند. این پوشش ها می تواند داشبورد را در برابر آسیب های ناشی از آفتاب که باعث ترک خوردن و از بین رفتن آن می شود، محافظت کنند.

3: فرمان خودرو را با حوله یا پارچه بپوشانید

حتی اگر از سایه بان آفتاب برای خنک نگه داشتن خودرو استفاده می کنید، ایده خوبی است که فرمان خودرو را با یک حوله کوچک بپوشانید. این کار به پایین نگه داشتن دما روی فرمان کمک می کند.

4: خودرو را در منطقه ای زیر سایه بان پارک کنید

بهتر است برای خنک نگه داشتن خودرو در صورت امکان، در منطقه ای زیر سایه بان پارک کنید. اگر قرار است برای مدت زمان طولانی به جایی بروید، ارزش آن را دارد که کمی دورتر، خودرو را پارک کنید و بقیه راه را پیاده بروید. وقتی داخل خودروی شما خنک باشد، از سوار شدن داخل خودرو و رانندگی قطعاً لذت می برید.

5: سعی کنید اشیا و لوازم حساس را دور از آفتاب نگه دارید

هر لوازم یا وسایل، سی دی یا وسایل ظریفی که در اتومبیل خود نگهداری می کنید باید از مسیر تابش مستقیم خورشید دور نگه داشته شوند. جعبه های نوار و سی دی خود را در زیر صندلی قرار دهید. همچنین می توانید یک روکش روی اشیای گرانبهای خود بیندازید. اگر در اتومبیل خود جایی پیدا نکردید که اشیای حساس به گرما را پنهان کنید، آنها را در صندوق عقب قرار دهید.

 6: خودرو را در صورت امکان در گاراژ پارک کنید

برای خنک نگه داشتن خودرو در صورت امکان ، آن را در گاراژ پارک کنید. اتومبیل شما از دسترس نور مستقیم خورشید خارج شده و از یک سایه تقریباً ثابت برخوردار خواهد شد.

خودرو را در صورت امکان در گاراژ پارک کنید

7: بهتر است کمی پنجره ها را باز نگه دارید

اگر چه ایده خوبی نیست که پنجره های خودرو را کاملاً باز بگذارید، اما بهتر است آنها را کمی باز کنید. این کار، یک راهکار ساده برای خنک نگه داشتن خودرو در فصل تابستان است. حتی یک باریکه کوچک، باعث تهویه هوا می شود و به خنک نگه داشتن ماشین کمک می کند.

8: پتوها یا پارچه ای را روی صندلی های خودرو بیندازید

اگر اتومبیل شما دارای صندلی های وینیل یا چرمی است، می دانید که این مواد در معرض نور خورشید و دمای بالا چقدر گرم می شوند. برای خنک نگه داشتن صندلی های ماشین، پتو یا پارچه روی آنها بیندازید. خنک نگه داشتن صندلی ها باعث خوشایندتر شدن ماشین شما در روزهای گرم تابستان می شود. این را نیز به عنوان راهکار دیگری در خنک نگه داشتن خودرو به یاد داشته باشید.

9: قبل از سوار شدن به خودرو، کمی درب ها را باز بگذارید

قبل از اینکه وارد خودرو شوید، کمی درب ها را باز بگذارید. این یکی از راه های خنک نگه داشتن خودرو است. درب ها را برای چند دقیقه باز بگذارید. این کار به خروج هوای گرم و ورود هوای خنک کمک می کند.

 

چرا خنک نگه داشتن خودرو در تابستان اهمیت دارد؟

خنک نگه داشتن خودرو در تابستان

در شرایط مناسب و معمولی، حتی مدرن ترین و لوکس ترین اتومبیل ها هم از آسیب در اثر فضا و هوای گرم در داخل خودرو در امان نیستند. وقتی شرایط هوایی خارج از اتومبیل در فصل تابستان، گرم و سوزان می شود، قسمت های داخلی خودرو ممکن است آسیب ببینند.

فرض کنید خودروی خود را در مکانی پارک کرده ‌اید و نور خورشید تابستان گرم و سوزان به خودرو تابیده است و داخل خودرو بسیار داغ شده است؛ ورود به این وسیله نقلیه که ساعت‌ها مستقیم زیر آفتاب بوده هرگز تجربه لذت بخشی نیست!!

آفتاب شدید می‌تواند به کمربند ایمنی خودرو، صندلی های چرمی، داشبورد و فرمان ماشین، دنده ماشین و قطعات لاستیکی آسیب وارد کند. به مرور زمان، گرمای زیاد موجب ایجاد ترک های روی قسمت های لاستیکی کابین خودرو می شوند.

با توجه به این موضوع می‌توان پیش‌بینی کرد که چرا تا این اندازه خنک نگه داشتن خودرو در تابستان مهم است.

 

نکات تکمیلی برای خنک نگه داشتن خودرو در تابستان

نکات تکمیلی برای خنک نگه داشتن خودرو در تابستان

1- شیشه های اتومبیل خود را رنگی یا دودی کنید

در بیشتر موارد، رنگی کردن یا دودی کردن شیشه ها در خنک نگه داشتن خودرو بسیار مؤثر است. رنگ هایی با کیفیت بهتر، برای عبور نور کافی از پنجره رنگی و در عین حال، جلوگیری از اشعه های مضر خورشید، طراحی شده اند. رنگ های خوب برای شیشه اتومبیل نیز باعث کاهش اشعه ماورا بنفش خورشید می شوند.

قوانین و مقررات رنگی کردن یا دودی کردن شیشه های ماشین، در هر کشور متفاوت است. این کار برای خنک نگه داشتن خودرو مهم است اما باید ببینید که در شهر یا منطقه شما، این کار از چه اصولی تبعیت می کند. برخی از اصول بیان می کنند که شیشه رنگی یا شیشه دودی باید حداقل 70٪ از نور خورشید را از طریق پنجره ها عبور دهند.

2- یک فن تهویه ای با انرژی خورشیدی را امتحان کنید

آخرین نکته در مورد خنک نگه داشتن خودرو، استفاده از یک فن تهویه با انرژی خورشیدی است. شاید چندان با این روش آشنایی نداشته باشید.

فن تهویه ای به قسمت بالای یکی از پنجره های خودرو متصل می شود و مجهز به یک صفحه خورشیدی رو به بیرون است که انرژی آن را تأمین می کند. فن، در حالی که هوای نسبتاً خنک خارج ماشین را به داخل می کشد، از داخل ماشین نیز هوای گرم را به بیرون هدایت می کند.

استفاده از دو فن نصب شده در دو شیشه جلو یا عقب در سمت جانبی خودرو باید جریان هوا را با تهویه متقابل افزایش داده و درجه حرارت را کاهش دهد.

مدل های فن تهویه ای خورشیدی با انرژی بالاتر و مؤثرتر را می توانید خریداری کنید که دارای صفحه خورشیدی بزرگ تری هستند که روی داشبورد شما قرار می گیرد و برق فن ها را تأمین می کنند.

به نظر می رسد کیفیت و قابلیت اطمینان پذیری این محصول بسیار متفاوت است. نظرها برای این فن های تهویه ای متفاوت است اما به عنوان یک وسیله برای خنک نگه داشتن خودرو در تابستان پیشنهاد شده اند.

نظرات شما